25.2.2020.

Bajka o masaži

Masaža je drevni zanat. Razvijala se dugi niz godina do danas. Kako je to izgledalo pre 3000 godina u Kini, a kako se njome služi svet u 21. veku?

Da bi bolje razumeli kako je ovaj zanat evoluirao - zakoračimo zajedno u njegov misteriozni svet.

BIO JEDNOM JEDAN ... DODIR.

Magijske moći dodira bile su naširoko poznate. Značaj ovog čula inspirisao je naše pretke da istražuju kako da ga koriste i da savladaju tehnike dodira koji leči.

Tim istraživanjem, oni su uspeli da postave osnovu za profesiju koja se bavi izlečenjem, ali i emocionalnim i duhovnim vraćanjem u balans.

DODIR UCRTAN U HIJEROGLIFE.

Još 3000 godine p.n.e., različiti metodi lečenja dodirom bili su istraživani i primenjivani, od strane raznih naroda i kultura.

Na primer, narod Kine je fascinaciju masažom krunisao bogatim dokumentima, a narodu Indije ona je bila deo svakodnevnog lečenja. Istraživanjem i praksom, svi oni su otkrivali tajne koje i danas masaža krije.

Naravno, tehnike i putevi praktikovanja ovog drevnog zanata zavisio je od naroda i njihove kulture.

U Kini je životna energija, odnosno Qi energija, bila pokretač celokupnog organizma. Ona protiče kroz telo raznim putevima. Smatrali su da, ukoliko, energija naiđe na blokadu nekih od tih puteva - nastaju zdravstveni problemi. Masaža im, u tom slučaju, pomaže u da se energija oslobodi i nastavi svoj prirodni tok.

Indija je, pak, hinduistička zemlja i kultura nalaže da postoji sveti sistem prirodnog lečenja. Zato je za njih značajna - ajurveda. Ovaj način lečenja masažu koristi generacijama u lečenju povreda, otklanjanju bola, prevenciji i tretiranju bolesti. Praktikanti ajurvede smatraju da se tegobe javljaju kada čovek nije usaglašen sa okolinom oko njega. Zato masažu koriste da prirodni i fizički balans vrate. Samo tada, telo može prirodno početi da zaceljuje.

Egipćani, 2500 godina p.n.e., upoznaju blagodeti dodira. Ostavljaju, čak, trag u vidu hijeroglifa na kojima se vidi da su primenjivali potisak na bolna mesta. Time oni uspostavljaju osnove refleksologije, odnosno metode pritiska na rukama ili stopalima da bi bol u određenim regijama uklonili.

Mnogo kasnije, 1000 godina p.n.e. u Japan prelazi znanje sa azijskog kontineta. Njihov sistem lečenja je bila anma, kasnije poznat kao shiatsu. Njihov pristup masaži služio je, takođe, uspostavljanju balansa i ozdravljenju, ali putem stimulacije organa, putem pritiska.

POSEBNI LJUBITELJI MASAŽE BILI SU GRCI I RIMLJANI.

Blizina Egipta, uticala je da Rimljani i Grci drugačije uživaju u masaži.

Oni su u periodu od 800-te do 700-te godine p.n.e. koristili masažu kao pripremu za takmičenja ili u kombinaciji sa biljkama da bi tretirali neko bolno mesto.

Hipokrat, otac medicine, tretirao je fizičke povrede trljanjem. Taj zahvat i danas je deo maserske tehnike. Najbitnije, Hipokrat je smatrao da su masaža, pravilna ishrana, vežba, sveži vazduh i muzika recept za zdravlje. Sa tim se možemo složiti i danas.

Rimljani su, kasnije u 1. veku p.n.e. imali čitav spa doživljaj u javnim kupatilima sa hladnim i toplim bazenima. Masaža celog tela je, nakon kupanja, bila obavezna, zbog bolje cirkulacije u organizmu.

NA ZABORAVLJENI, LEKOVITI DODIR PODSETIO JE ŠVEDSKI DOKTOR.

Nakon Rimljana, ova metoda lečenja bila je zapostavljenja do 17. veka. Tada je, švedski doktor, Per Henrik Ling obnovio svetu znanje o masaži.

Ovaj doktor, učitelj i poznalavac gimnastike, kreirao je novi koncept otklanjanja bola putem dodira.

Ipak, njegov naslednik, holandski doktor iz 19. veka Johan Džordž Mezger nastaviće istraživanje i uspostaviće osnovnih četiri hvata koji se koriste i danas.

Ling i Mazger su zaduženi za to što se masaža i danas praktikuje svuda po svetu .

DANAŠNJA MASAŽA - OSAVREMENJENA TRADICIJA.

Potreba za masažom postaje veća u 20 i 21. veku. Sa švedskim fizioterapeutima ova medicinska praksa osamostaljuje se i postaje deo medicine 1930-tih godina.

Ipak, kako vreme prolazi masaža se polako vraća konteksu iz kog je izašla.

Ovih dana, masaža nije samo terapija nego i vraćanje balansa celom organizmu. Upila je razne tehnike vekova i kultura koje su je izučavale.

Zato je ovo danas iskustvo koje ne može proći bez mirisnih nota, muzike i udobnog ambijenta u kome se telo i um smiruju.

A u svetu niču spa centri, oaze mira - kao nekada u starom Rimu i Grčkoj.

NEKA MASAŽA POSTANE I TVOJA BAJKA!

Masaža nas uči kako da se osećamo bolje u svom telu, ali i kako da budemo u balansu.

Ako si nekada razmišljao/la kako da taj balans postigneš ili, pak, da pomogneš drugima da im bude bolje - ovo je profesija za tebe!

Kojim god poslom da se baviš, koliko godina da imaš - škola masaže Zen ima program za tebe.

Bilo da je u pitanju učenje osnove masaže ili unapređivanje onog što znaš, u Zenu ćeš savladati tehnike masaže i znanje o ovoj tajanstvenom pozivu kojim ćeš se ponositi!

Prijavi se i pronađi svoje mesto u vekovima staroj profesiji masaže!

A, kako bajke uvek imaju srećan kraj - Zen zapošljava najbolje polaznike.


Objavljeno 25.2.2020. Objavio CENTAR ZA MASAŽU ZEN